زیبایی های روستای تازه کند سفلی (مراغه) قسمت اول

نویسنده : ایوب فارابی یکشنبه بیست و نهم فروردینماه سال 1389 09:38 ب.ظ  •    ارسال شده در: زیبایی های روستای تازه کند سفلی

 سلام دوستان تعصب این روستای بسیار زیبا ودیدنی از جهاتی به من میرسد بخاطر همین یه مقدار پارتی بازی کردم و پیاز داغشو زیاد امید وارم شاد باشید

زیباییهای روستای تازه کند سفلی

لطفا جهت دیدن ادامه تصاویر به ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
برچسب ها: زیبایی های روستای تازه کند سفلی (مراغه) ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه یکم اردیبهشتماه سال 1389 06:05 ب.ظ

زیبایی های روستای تازه کند سفلی (مراغه) قسمت دوم

نویسنده : ایوب فارابی یکشنبه بیست و نهم فروردینماه سال 1389 09:37 ب.ظ  •    ارسال شده در: زیبایی های روستای تازه کند سفلی

زیباییهای روستای تازه کند سفلی

           لطفا جهت دیدن بقیه عکسها به ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
برچسب ها: زیبایی های روستای تازه کند سفلی (مراغه) ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه بیست و ششم خردادماه سال 1389 02:09 ق.ظ

كبوتر خانه ای قدیمی در روستای تازه كند سفلی مراغه

نویسنده : ایوب فارابی یکشنبه بیست و نهم فروردینماه سال 1389 01:52 ق.ظ  •    ارسال شده در: كبوتر خانه ای قدیمی در روستای تازه كند سفلی مراغه

این كبوتر خانه بنا بگفته اهالی محل  از زمانهای قدیم بدست اربابان وقت محل ساخته شده وتا به حال پا بر جا مانده ولی بعلت عدم نگهداری میرود كه نابود شود  !!!!!

زیباییهای روستای تازه کند سفلی

لطفا جهت دیدن ادامه تصاویر به ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: دوشنبه سی ام فروردینماه سال 1389 02:28 ق.ظ

معانی اسامی اماکن و روستاهای شهرستان مراغه

نویسنده : ایوب فارابی جمعه بیست و هفتم فروردینماه سال 1389 01:08 ق.ظ  •    ارسال شده در: معانی اسامی قدیم و جدید روستاهای شهرستان مراغه

معانی اسامی اماکن و روستاهای شهرستان مراغه

  

این معانی نظریه  جناب جواد مفرد کلان محقق فرهنگ اساطیری ایران بوده و امکان اینکه بعضی از معنای درست نباشند وجود دارد  

آشان (مکان خوب و زیبا یا محل آب).  

آغاجری (به ترکی سربازان سرور تیره ای از هونها/خزرها بوده اند).

آغبلاغ سفلی (سفید چشمه پایینی).  

آغبلاغ علمدار (سفید چشمه علمدار).

آغبلاغ علیا (سفید چشمه بالایی).

آغبلاغ فتوحی (سفید چشمه منسوب به فتوحی).

آغجه دیزج (دژ سفید).

آغجه کهل (غار سفید).

آغکند ثمرق (ده سفید مربوط به دارندهً ثمر و بهره).

آلما چوان (روستای چاه دار دارای سیب)،

آلمالو (سیب دار).  

آهق (سُر خورده، یا مربوط به آهو).

احمدآباد (به نام احمد نامی نامیده شده است).

اسفستانج (محل اسپست= یونجه زار).

اصفهانجیق (محل نگهداری اسبان).

اکیس اكبر آباد (محل آبخیز یا زوج روستای اکبر آباد).


عکسهای بیشتر و بقیه مطلب را در ادامه مطلب ببینید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: سه شنبه شانزدهم دیماه سال 1393 10:45 ب.ظ

ابهای معدنی شهرستان مراغه

نویسنده : ایوب فارابی پنجشنبه بیست و ششم فروردینماه سال 1389 01:33 ق.ظ  •    ارسال شده در: ابهای معدنی شهرستان مراغه

لطفا جهت دیدن توضیحات بیشتر با عکسهای مربوطه بروی خود اسامی کلیگ کنید

   1 -    ایستی بلاغ (چشمه گرم ) 2 -  ساری سو ( آب زرد)  

 3- قره پالچیق ( سیاه گل) 4  - شور سو چایباغی(آب شور) 

  5- شور سو (گشایش)     6-   هفت چشمه ماه پری

 آخرین ویرایش: شنبه یازدهم اردیبهشتماه سال 1389 02:05 ق.ظ

غارهای قیرخ کهل لر کهجوق (چهل غار)

نویسنده : ایوب فارابی چهارشنبه بیست و پنجم فروردینماه سال 1389 12:53 ق.ظ  •    ارسال شده در: غارهای قیرخ کهل لر کهجوق (چهل غار)

قیرخ کهل کهجوق

یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان مراغه غارهای بسیار زیبای کهجوق میباشد  که این غارها در 5 کیلومتری جنوب شرقی روستای مغانجق و در 3 کیلو متری روستای کهجوق میباشد.

غارها در دامنه کوهی بنا شدهان د که کلا به دوقسمت غارهای شمالی و جنوبی تقسیم شده است   غارهای جنوبی کاملا در دسترس میباشد  ومیتوان از انها براحتی باز دید بعمل آورد ولی  غارهای شمالی که متشکل از 3غار میباشد یکی در دسترس ودو تای دیگر حدود 30 متر در ارتفاع پرتگاهی واقع شده اند که بدون تجهیزات کوه نوردی باز دید از آنان مقدور نمیباشد .

جهت دیدن بقیه مطالب بروی ادامه مطلب گلیک کنید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: چهارشنبه بیست و پنجم فروردینماه سال 1389 03:52 ق.ظ

موزه سنگ نگاره ها (مقبره آقالار)

نویسنده : ایوب فارابی سه شنبه هفدهم فروردینماه سال 1389 01:52 ق.ظ  •    ارسال شده در: موزه سنگ نگاره ها (مقبره آقالار)

Untitled

مقبره آقالار مراغه محل دفن میر فتاح موسوی مراغه ای از بزرگان عرفان و ادب این شهر است .

این بنا چهار ضلعی و هر ضلعش 16 متر می‌باشد. دارای ابزارها سنگی و طاق نمای آجری قرینه به ارتفاع 5 متر است

این بنا به دستور ظل السلطان به خاطر احترام و ارادتی که به مراد خود میرفتاح موسوی( شاعر و عارف نامی دوره زندیه )داشت در سال 1175 ه.ق ساخته شد. این بنا یك بار در سال۱۲۴۷ هجری به طور كامل مرمت و بازسازی شده است

این مقبره در سالهای مختلف به محل دفن بزرگان، عرفا و شیوخ مراغه تبدیل شده و به همین دلیل به مقبره «آقالار» (بزرگان) شهرت یافته است.

این اثر تاریخی كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده پس از مرمت در سال 81 به موزه سنگ نگاره ها تبدیل و آثار نفیسی از سنگ نگاره های تاریخی در آن به نمایش در آمده است  مقبره آقالار هم اكنون به صورت موزه ای از سنگ قبرهایی مربوط به قرون هفتم و هشتم هجری قمری در معرض دید بازدید كنندگان قرار دارد. این سنگ قبر ها مربوط به گورستان بزرگ و قدیمی ورجوی در مراغه است كه پس از شكستن و تخریب آنها توسط غارت گران اموال فرهنگی در طی سالیان گذشته، به این مكان(مقبره آقالار) انتقال داده شدند تا ضمن حفاظت از آنها به صورت موزه نیز در معرض دید علاقمندان قرار گیرد. .در این موزه انواع كتیبه های سنگی ، سنگ قبر های صندوقی و قوچ های سنگی نفیس و با ارزش تاریخی مربوط به دوره های قبل و بعد از اسلام نگهداری می شود .بیشترین آثارسنگی این موزه را سنگ قبرهای صندوقی تشكیل می دهد كه روی آنها با اشكال هندسی زیبا و آیات قرانی تزیین یافته .در برخی از این سنگ قبر ها ابزار آلات و وسایل شغلی ، موقعیت اجتماعی شخص مرده در زمان زندگی اش  حجاری شده است.از آثار باارزشی كه در این موزه نگهداری می شود سنگ صلوات است كه در محل ورودی موزه نصب شده و نام پیامبر و 14 معصوم برروی آن حجاری شده و كسانی كه بخواهند از زیر آن رد شوند باید به محمد و آل محمد صلوات بفرستند .بیشتر سنگ قبر ها  صندوقی این موزه بر اساس موقعیت شغلی و اجتماعی افراد  با طرح های محراب ، تیر و كمان ، شمشیر ، ابزار آلات كشاورزی و آهنگری  حجاری شده كه نشان دهنده شغل صاحب قبربوده است .قدیمی ترین سنگ قبرتاریخی این موزه مربوط به سنگ قبر  زنی است كه روی آن با نقش زیور آلات زنانه تزیین شده است.

 منبع قسمتی از اطلاعات مراغه و خبر های آن

برای دیدن مطالب و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

 


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشتماه سال 1389 01:06 ق.ظ

ساعت افتابی مراغه

نویسنده : ایوب فارابی سه شنبه هفدهم فروردینماه سال 1389 01:02 ق.ظ  •    ارسال شده در: ساعت افتابی

Untitled

این ساعت در اجرای طرح از جندی شاپور تا مراغه و جاده‌های دانش و ارتباط علوم قدیمی با علم جدید در این شهرستان اجرا شده است.

 بگفته " ون سان گریمو "  دانشمندان ایران به ویژه خواجه نصیر نقش به سزایی در توسعه علوم در سال‌های قبل داشتند و در زمان حاضر باید با اجرای طرح‌های علمی، علوم دانشمندان گذشته را توسعه دهیم.

این ساعت با هدف احیا گنبد سرخ كه قبل از رصدخانه مركز تشخیص زمان تحویل سال، آغاز سال نو و ساعات مختلف روز و زمان تشخیص اذان ظهر بود ، در این مكان اجرا شده است.

این ساعت به‌مناسبت سال جهانی فیزیك و با مشاركت و نظارت میراث فرهنگی و گردشگری ، مركز تحقیقات نجوم و اختر فیزیك مراغه و بخش همكاری‌های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران در ضلع شمالی گنبد سرخ مراغه اجرا شده است.

ساعت خورشیدی مراغه علاوه بر نشان دادن ساعت، ماه‌های خورشیدی و میلادی را نیز نشان می‌دهد و خطای آن كم‌تر از یك ثانیه است.

برای ساخت و اجرای این ساعت ‪ ۲۰۰میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

واما گزارش خبر ساعت آفتابی از میراث خبر

ساعت آفتابی مراغه افتتاح شد  مراغه _ 19 تیر 1384 _ میراث خبر

ساعت آفتابی مراغه نمونه گفت و گوی متقابل میان ایران و فرانسه و پلی میان گذشته درخشان تاریخ علم و آینده و سپاس و وفاداری ما به شهر زیبای مراغه است.

به گزارش میراث خبر دکتر گریمو، رایزن همکاری و فعالیت های فرهنگی سفارت فرانسه در ایران که به نمایندگی از سفیر فرانسه در مراسم افتتاح ساعت آفتابی گنبد سرخ مراغه شركت كرده بود، با ابراز خوشحالی از حضور دوباره اش در شهر علم و تاریخ مراغه گفت: سال گذشته در برنامه گذر زهره از برابر خورشید و امروز برای آغاز به کار ساعت آفتابی گنبد سرخ در مراغه هستم . »

گریمو ضمن اشاره به سابقه طولانی علم در شهر مراغه، ساعت خورشیدی این شهر را نه تنها از نظر زیبایی شناسی بسیار باارزش دانست بلکه آن را پدیده علمی پیچیده ای توصیف كرد که با محاسبات طولانی آماده شده است.

وی همکاری سفارت فرانسه را برای ساخت این ساعت آفتابی در چارچوب همکاری های فرهنگی و علمی میان دو کشور ذكر كرد:« از مدتی پیش با کمک نهادهای علمی ایران و بخش فرهنگی سفارت فرانسه طرحی را با نام جاده های علم از جندی شاپور تا مراغه آماده اجرا کرده ایم. امسال نیز به بهانه سال جهانی فیزیک، پیشنهاد ساخت ساعت آفتابی را در مراغه دادیم که با همکاری مرکز تحقیقات نجوم مراغه و میراث فرهنگی شریط ساخت آن فراهم شد. »

رایزن فرهنگی سفارت فرانسه رصد پنج هزار فرانسوی را درکنار رصد خانه مراغه و سفر کاروان شعر ایران فرانسه را به شهر های مختلف ایران از جمله برنامه های این طرح علمی، فرهنگی عنوان كرد :« در آینده این همکاری ها بیشتر خواهد شد . این نوع همکاری ها زمینه گفت و گوی میان تمدن ها را به همراه دارد. »

پیش از سخنان رایزن فرهنگی فرانسه دکتر علی عجیب شیر زاده رئیس مرکز نجوم مراغه دلیل استقرار این ساعت آفتابی را در کنار گنبد سرخ، سنخیت این مکان با مسئله سنجش زمان و تاریخ دانست و گفت: « براساس اطلاعات تاریخی این محل پیش از خواجه نصیرالدین توسی به همین علت ساخته شد و تعیین زمان خورشید از روی نصف النهار ها از این جا مشخص می شد. منافذی که در روی ساختمان می بینید از گذشته وجود داشته اما خواجه نصیرالدین توسی برای محاسبه دقیق تر این منافذ را بیشتر کرد.او بسیاری از محاسبات علمی اش در کنار گنبد سرخ مراغه انجام داده است. »

وی در ادامه صحبت هایش به همکاری با بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ساخت این ساعت آفتابی اشاره کرد:« در این راه باید به تلاش دکتر دنیس ساوا رئیس بخش ساعت های آفتابی فرانسه طراح این ساعت اشاره کنم که روزها و شب های زیادی محاسبات دقیق علمی را در مراغه انجام دادند تا توانستند ساعت را آماده کنند. همچنین باید بگویم که همزمان ، ساعت آفتابی دیگر در دانشگاه تبریز ساخته شده که هر دو ساعت به بهانه سال جهانی فیزیک راه اندازی شده است. »

عجب شیرزاده درباره دیگر برنامه های مرکز نجوم مراغه توضیح داد :« در آینده نزدیک تلسکوب فضایی ای را در نزدیکی رصدخانه مراغه نصب می کنیم تا بتوانیم فعالیت های علمی این منطقه را بیشتر کنیم. »

وی در پایان از مراغه به عنوان شهر علم و یاد خواجه نصیرالدین توسی نام برد و اظهار امیدواری كرد، این شهر بار دیگر از نظر علمی احیا شود.

دنیس ساوا رئیس مرکز ساعت های آفتابی فرانسه و طراح ساعت آفتابی مراغه پیش از توضیح درباره چگونگی اندازه گیری زمان و تاریخ به روی آن دلیل انتخاب مراغه برای ساخت ساعت آفتابی را شرح داد :«شاید این سئوال پیش آید که در سال 2005 که ساعت اتمی با آن اندازه گیری دقیقش وجود دارد، چرا ما به فکر ساخت ساعت آفتابی افتادیم. من می گویم این ساعت خورشیدی پیوند بین علم قدیم و جدید است. پیوند میان کاری که خواجه نصیر توسی و برای محاسبه زمان و اعتدال ها کرد با علم مدرن HITC است. »

ساوا سپس به دشواری محاسبه دقیق در شهر مراغه به دلیل نوع قرارگیری برروی نصف النهار اشاره كرد:« این ساعت با یک ثانیه اختلاف زمان را نشان می دهد. ما تلاش زیادی کردیم تا این زمان را به حداقل برسانیم و یک سری اصلاحات را برروی آن اعمال کنیم.»

به گفته طراح ساعت مراغه عیب ساعت های خورشیدی با ساعت های دیگر اختلافی است که با ساعت رسمی دارند:« ساعت رسمی ایران براساس نصف النهار گرینویچ اندازه گیری می شود. این در حالی است که ساعت خورشیدی زمان خورشیدی را نشان می دهد. خورشید در برخی از ساعت ها تندتر و کندتر حرکت می کند. مشکل دیگر تغییر ساعت ها در تابستان و زمستان است که تعیین زمان را با این ساعت مشکل می کند.»

با این همه دنیس ساوا تاكید كرد:« مراغه می تواند به خود مغرور باشد که یکی از دقیق ترین ساعت های خورشیدی ایران و جهان را دارد.»

در این مراسم علاوه بر دکتر گریمو رایزن همکاری های فرهنگی سفارت فرانسه، دانیل وزنی وابسته فرهنگی سفارت فرانسه و دکتر بلانشی وابسته همکاری علوم سفارت و دکتر عمرانی معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی، ناصر زواری مدیر اداره میراث فرهنگی مراغه، نماینده فرماندار و چند تن از اعضای شورای شهر مراغه حضور داشتند.

ساعت خورشیدی مراغه به صورت عمودی برروی دیواری مقابل گنبد سرخ مراغه قرار گرفته است

گنبد سرخ مراغه یکی از بناهای دوره سلجوقی است که پیش از رصد خانه برای محاسبه زمان ساخته شد. این بنا دارای یک شبستان و یک سردابه است. پای بنا از سنگ تراشیده شده و نشانه هایی از آجرهای لعابی فیروزه ای برروی آن به چشم می خورد.

برای دیدن مطالب و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: یکشنبه بیست و دوم فروردینماه سال 1389 12:55 ق.ظ

گویجه قلعه مراغه

نویسنده : ایوب فارابی سه شنبه هفدهم فروردینماه سال 1389 12:06 ق.ظ  •    ارسال شده در: گویجه قلعه مراغه

گویجه قلعه در لغت نامه دهخدا

گویجه قلعه . [ گ َ ج َ / ج ِ ق َ ع َ / ع ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان قوریچای بخش قره آغاج شهرستان مراغه . واقع در 42هزارگزی باختر قره آغاج . و 10هزارگزی جنوب شوسه ٔ مراغه به میانه . کوهستانی و هوای آن معتدل و سکنه ٔ آن 180 تن است . آب آن از رودخانه ٔ جبران تأمین میشود. محصول آن غلات ، نخود و بزرک و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان جاجیم بافی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).          واما در فرهنگ محلی

گویجه قلعه شاهکارهنری هزاره اول قبل از میلاد در مراغه 

گویجه قلعه شاهکار هنری حجاری " اورارتویان " ایران زمین متعلق به هزاره اول قبل از میلاد مسیح در مراغه همواره زیبایی دیدنی و خاطره انگیز برای گردشگران بوده است.   

به گزارش ایرنا  نام این قلعه به زبان فارسی قلعه سبز بوده و احتمال می رود علت نام گذاری آن از سنگ های طبیعی سبز مایل به آبی رنگ در ضلع شمالی قلعه گرفته شده و در آن دوران از این قلعه به عنوان یک دژ دفاعی و نظامی استفاده می شد.

این قلعه در ضلع شرقی ارتفاعات کوههای گویجه قلعه مراغه واقع شده و دارای صخره های طبیعی بوده و از نادرترین قلعه های تاریخی آذربایجان شرقی با معماری صخره ای محسوب می شود.

گویجه قلعه کاملا دردل کوه حجاری شده به طوری که محوطه آن به طور کلی بر روی صفحه ای از سنگ قرارگرفته و دارای قسمت های مختلف شامل آب انبار ، راه پله های دسترسی ، سکوهای اقامت دخمه و تالار اصلی بوده و هم اکنون هم این بخش ها قابل رویت است.

از ویژگی های منحصر به فرد این قلعه مورد استفاده قرارگرفتن آن دردوران مختلف تاریخ به ویژه دوره میانی اسلامی است که دراین دوران ابنیه و متعلقاتی نیز به آن اضافه شده و گورستان مربوط به دوره سلجوقی واقع در ضلع جنوب شرقی قلعه از جمله ابنیه های اضافه شده بعد ازاحداث این قلعه است.

این قلعه دارای طبقات مختلف به شکل سکو بوده که به صورت طبقات سنگی از صخره های خود قلعه حجاری شده و 30 پله ی 30 سانتی متری آن نیز توسط حجاران آن زمان از صخره های خود قلعه برای اتصال و دسترسی به طبقات فوقانی دارای شیب های تند ، حجاری شده است.

زاویه تالار قلعه حالت قوسی مانند و سقف آن به صورت مسطح بوده و درگوشه ضلع شمالی آن یک روشنایی به ابعاد 90 در70 سانتی مترایجاد و احتمال می رود به عنوان نورگیراز آن استفاده می شد.

درآثار باقیمانده قسمت های مختلف قلعه ، سوراخ هایی در ورودی اتاقک ها و محل های مختلف وجود دارد که به عنوان پاشنه " در" سمت بالای قرنیز کار شده در بیرون و درون ورودی دیده می شود.

گویجه قلعه دارای سکوهایی در بیرون قلعه و مشرف به مناظراطراف و چشم انداز طبیعی بوده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

این قلعه آب انبار بسیار زیبایی را دردل خود از صخره های حجاری شده جا داده و برای ذخیره آب مورد نیاز بکار می رفته و هم اکنون نیز در داخل آن آب ذخیره می شود.

این آب انبار از دو قسمت تشکیل شده که اولین محوطه آن به ابعاد 100 در150 سانتی متر بوده و ازیک ورودی دیگر 70 در100 سانتیمتری به صورت طاق مانند می توان به داخل آن وارد شد.

این آب انباربه صورت ماهرانه ای دردل صخره ای درابعاد چهار در شش متر با سقف قوسی مانند حجاری شده و در ضلع شمالی تالار قلعه قرار گرفته است.

طاق نمای موجود در داخل آب انباراهمیت و زیبایی آن را چند برابرکرده و به جرات می توان گفت یکی از زیباترین آب انبارهای آذربایحان شرقی محسوب می شود.

به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مراغه ، در گویجه قلعه فعلا آثار خطی مشاهده نشده و این قلعه بعد از دوران اورارتویی در سایر ادوار تاریخ بویژه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت.

وی افزود: در دوره میانه اسلامی الحاقاتی از جمله سکونت گاهها ، جایگاه سربازان و گورستان ها به بنای اصلی قلعه اضافه شده است.

قلعه تاریخی گویجه قلعه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دهستان قوری چای بخش سراجوی این شهرستان واقع شده که در سال 1382 به شماره 10471 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

برای دیدن عناوین و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: پنجشنبه دوازدهم آبانماه سال 1390 11:32 ب.ظ

معبد مهر ورجوی مراغه

نویسنده : ایوب فارابی دوشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1389 09:37 ب.ظ  •    ارسال شده در: معبد مهر ورجوی مراغه

معبد مهر که باید آن را در ردیف یکی از نخستین سکونتگاه‌ها و معابد بشر پیش از تاریخ محسوب کرد از تاریخ ناگفته مراغه حکایت دارد. این معبد در زیر یک گورستان تاریخی قرار داردو با خاک‌برداری، بخش‌هایی از آن ، خود را نمایان کرده، اما همچنان بخش عمده‌ای ازآن در زیر خاک قرار دارد.

معبد "مهر" نیایشگاه زیرزمینی ومحل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهرپرستی در جنوب روستای ورجوی مراغه به صورت زیرزمینی و صخره‌ای بنا شده است. پیروان آیین مهر، آن را با تراشیدن قطعه سنگی عظیم از جنس شیست با دهانه‌ای به عرض 5/4 متر به وجود آورده‌اند.این بنا را از نظر حجم کار و دقت هنرمندانی که در امر حجاری آن دخیل بوده اند می‌توان جزء نمونه‌های ارزنده ستایشگاه‌های کهن دانست.

مراغه شهری که روزگاری مرکز اسکان تمدن های بزرگ انسانی بوده و اکنون فراموش شده میراث داران ایشان است.برای آشنایی با تاریخ مراغه نمی‌توان از آثار بسیار کهن مهرابه های مراغه به سادگی گذشت.مهرابه‌ها نیایشگاه‌های مهرپرستان در دنیای باستان بوده است . مهرپرستی دینی ایرانی بوده که پرستش خورشید از اجزای اصلی آن به شمار می‌رفته است. دینی که از ایران در دوره‌ای نیز به اروپای غربی رخنه کرد.اما اکنون از مهرابه‌های کهن در این شهر تنها معبد مهرو معابد (غارهای ) اطراف رصدخانه مراغه به یادگار مانده است و بس . گرچه اکنون از معبد مهرجز نامی و نشانی دیگر چیزی باقی نمانده ؛ اما کماکان نشان از تاریخچه بسیار غنی این سرزمین تاریخی دارد. مهر یا میترا خدایی بوده که پرستش او در غرب تا شمال انگلستان و در شرق تا هند، هزاران سال رواج داشته است و هنوز هم مورد احترام زرتشتیان است. پیروان مهر او را فرشته مهر و دوستی و عهد و پیمان و مظهر فروغ و روشنایی می‌پنداشته‌اند. آنها بر این عقیده بودند که مهر در غاری متولد شده است از این‌رو هر جا غاری می‌یافتند، در آن به پرستش و نیایش مهر می‌پرداختند و آن مکان را «مهرابه» می‌گفتند.

برای دیدن عناوین و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

 ادامه مطلب
آخرین ویرایش: سه شنبه بیست و دوم آذرماه سال 1390 03:17 ق.ظ

قیزلار قلعه سی (قلعه دختران)‌ مراغه

نویسنده : ایوب فارابی یکشنبه پانزدهم فروردینماه سال 1389 01:39 ق.ظ  •    ارسال شده در: قیزلار قلعه سی (قلعه دختران)‌ مراغه

قیزلار قلعه سی (قلعه دختران)‌ ‍ یكی از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه است. این قلعه و غار در 20 كیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی دره بسیار عمیق كوههای كؤی داغ (كوه كبود) واقع شده است. در روی ارتفاعات موسوم به قیزلار قلعه سی آثاری از یك قلعه عظیم به چشم میخورد  كه در طول سالیان دراز در اثر  عوامل طبیعی یا نابود شده یا در حال نابودی است آثاری همچون سفالهای شكسته و تنوره های خراب شده و دیواره های بجا مانده  و...... حاكی از یك زندگی پر امید در روی قلعه بوده است متاسفانه هر روز این قلعه توسط افراد سود جو مورد حمله قرار میگیرد  وبا  حفره های متعددی كه در دل این اثر زیبا بوجود آورده اند این قلعه روبه نابودی است  ارتفاع كلی غار و قلعه نسبت به دره‌ عمیق مقابل حدود 1800 تخمین زده میشود. عرض غار حدود25 متر و طول آن حدود 40 متر و ارتفاع غار حدود 25متر تخمین زده میشود در انتهای غار راهی باریكی به دل كوه هست كه احتمالا در اثر ریزش غار قسمتی در انسوی این باریكه مدفون گشته است  در ارتفاعات پشت قلعه باقیمانده چندین دیوار خشتی به چشم می خورد كه از بقایای قلعه قدیمی است.

نام لیلی داغی را می توان ترکیبی از لیل کردی (زیل آذری) به معنی تیره (سفت و سنگی) و داغ یعنی کوه گرفت. به نظر میرسد آن اشاره به نام قیز قالاسی باشد که سطحش را صخره سنگی یک دست تیره و کدر تشکیل داده است. نام قیز (به صورت گوذَ) در اوستا به معنی پناهگاه است. در آن سوی شمال شرقی آن در بین اراضی چیکان و گشایش نام کوه کیل گزی (با قله های به ترتیب قد صف کشیده اش)در زبان کُردی به معنی "کوه دارای کمره بلند و کشیده" است.
برگرفته از مقالات استاد جواد مفرد کارشناس اساطیری ایران باستان

قیزلار قلعه سی  بین روستاهای قره ناز و لیلی داغی واقع شده است

 

برای دیدن تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

 

 


ادامه مطلب
برچسب ها: قیزلار قلعه سی ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه یازدهم اسفندماه سال 1395 09:21 ق.ظ

گنبد مدور مراغه

نویسنده : ایوب فارابی یکشنبه پانزدهم فروردینماه سال 1389 12:12 ق.ظ  •    ارسال شده در: گنبد مدور مراغه

گنبد مدور از بناهای ساخته‌شده در دورهٔ سلجوقیان در شهر مراغه می‌باشد که در فاصلهٔ ده متری شمال گنبد کبود قرار گرفته‌است. برروی کتیبهٔ برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال ۵۶۳ هجری می‌باشد؛ ولی دربارهٔ نام بانی و مدفون داخل آن هیچ‌گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملا ناشناخته‌است.

این بنا برجی است مدوری‌شکل با ظاهری ساده که با گنبدی دوپوش پوشیده شده‌بود؛ ولی از گنبد و سقف آن در اثر مرور زمان چیزی برجای نمانده‌است. برای جلوگیری از خرابی بنا، سقف پوششی با شیروانی برروی آن احداث نموده‌اند.

سردر ورودی برج مدور دارای قاب و تاقی هلالی‌شکل بوده که درگاه را احاطه کرده و در بالا و زیر تاق هلالی، کتیبه‌ای به‌خط کوفی با نقوش پیچیده‌ای از آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای به‌چشم می‌خورد.

ارزش بنا در این است که ترقی و تکامل نمای مینایی را طی دوران کوتاه میان تاریخ احداث این بنا و تاریخ ساخت گنبد سرخ نشان می‌دهد. این بنای آجری بروی سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، قرار گرفته‌است

Untitled

برای دیدن تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
برچسب ها: گنبد مدور ،
آخرین ویرایش: یکشنبه بیست و دوم فروردینماه سال 1389 01:11 ق.ظ

گنبد كبود (مقبره مادر هلاکو) مراغه

نویسنده : ایوب فارابی شنبه چهاردهم فروردینماه سال 1389 11:45 ب.ظ  •    ارسال شده در: گنبد كبود (مقبره مادر هلاکو) مراغه

گنبد کبود كه به مقبره مادر هولاكو نیز معروف می باشد در حدود 10 متری برج مدور واقع است. در این برج، كتیبه ای كه تاریخ بنای آن را معلوم نماید وجود ندارد ولی كارشناسان آن را مربوط به دوره سلجوقی دانسته و تاریخ بنای آن را به سال پانصد و نود و سه نسبت می دهند. عده ای نیز به علت انتساب برج به مادر هلاكو آن را متعلق به دوره مغول می دانند ولی به عقیده "آندره گدار" تاریخ بنای برج باید مربوط به قبل از هلاكو باشد.

این برج، 10 ضلعی است و در زوایای 10 گانه آن ستونی مدور با تزئینات تخمیری تعبیه شده كه تا زیر طاق های موجود ادامه می یابد. زیر قوس طاق نماها به سه ردیف مقرنس ساده و تزئینات پركار معقلی زیبا زینت یافته است. در زیر گنبد کبود از داخل یك حاشیه از كتیبه گچ بری به خط نسخ، آیاتی از قرآن مجید به چشم می خورد. از سایر تزئینات داخل مقبره اعم از گچ بری ها و نقاشی ها آثار كمی برجای مانده است. در زیر اتاق اصلی برج نیز سردابه كوچكی وجود دارد.

در سالهای اخیر با ایجاد یك پوشش مجدد سعی در مقاوم سازی بنا داشتند كه تا امروز نیز این بنا به خاطر مرمت همان سال ها در جای خود ایستاده است. اما از آنجایی كه در آن زمان طرح مرمتی خاصی برای مرمت برج در نظر گرفته نشده بنا به مشاهدات گروه آنوبانینی بخش اعظم برج اعم از تزیینات داخلی و خارجی و قسمت هایی از دیوارها مرمت نشده و در معرض تخریب است.

گنبد کبود

برای دیدن نصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
برچسب ها: گنبد كبود ،
آخرین ویرایش: یکشنبه بیست و دوم فروردینماه سال 1389 01:12 ق.ظ

گنبد سرخ مراغه

نویسنده : ایوب فارابی شنبه چهاردهم فروردینماه سال 1389 10:23 ب.ظ  •    ارسال شده در: گنبد سرخ مراغه

گنبد سرخ یکی از بناهای قدیمی موجود شهرستان مراغه میباشد که در جنوب غربی شهر واقع شده است این بنا در سال542 هجری قمری به دستور عبدالعزیز بن محمود بن سعد و به وسیله بنی بكر محمد بن بندان بن محسن معمار ساخته شده است. این گنبد مربعی شكل است وتشكیل یافته از اتاق اصلی و سردابه كه بر روی سكوی سنگی قرار دارد و به وسیله هفت ردیف پله می توان به آن دسترسی یافت. پنج پله در جلوی سكو واقع شده و پله ششم و هفتم جزء آستانه درگاه محسوب میشوند.  

  در بازدید آنوبانینی مشاهده شد ورودی  در ورودی این گنبد به سمت شمال باز میشود و دیواره های آجری ان به شگل ظریفی تذئین شده است ودر عكسهای زیر پیدا ست. ودر دل این آجركاری كتیبه ای به خط كوفی نمایان است كه متن آن چنین است: "امر بینا هذه القبه، الامیر الرءیس العالم فخرالدین عمادالاسلام قوام آذربایجان ابوالعز عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم الله علاه". بر بالای آن كتیبه ای افقی به خط كوفی مشاهده می شود كه متضمن تاریخ بنای كتیبه می باشد: "بنی المشهد فی الحادی عشر من شوال سنه اثنین و اربعین و خمسا".

و در كتیبه ضلع شرقی آیه 54 سوره 39 قرآن كریم نوشته شده و در ضلع غربی كتیبه ای است كه نام سازنده بنا را نشان می دهد: "عمل العبد المذءب الراجی الی عفوالله بنی بكر محمدبن بندان البنا بن المحسن المعمار".

 در چهار گوشه خارجی بنا ستون های مدوری با تزئینات آجری وجود دارد كه علاوه بر كمك به ایستایی بنا، به زیبایی آن نیز می افزاید. قسمت داخلی بنا به صورت فضایی مربع شكل است كه سه ضلع آن هر كدام دو طاق نما همانند نمای خارجی تعبییه شده است. در گذشته در طول گنبد كتیبه ای گچبری شده مزین به آیات قرآنی بوده كه به مرور زمان ازبین رفته است. چهار روزن در چهار طرف بنا و نیز روزنی در مركز گنبد نور فضای داخلی را تامین می كند.

 گنبد بنا دارای دوپوشش است. پوشش داخلی به صورت عرقچین و پوشش خارجی آن كه به طور كامل فرو ریخته؛ به فرم هرمی بوده است. كف اتاق را از قطعات سنگ تراشیده مفروش كرده و دیوارهای داخلی بنا را با گچ اندود نموده اند. از ظواهر امر این چنین برمی آید كه مقبره اصلی در درون دخمه قرار داشته و اتاق فوقانی، مسجد كوچكی بوده كه پخش نذورات و قرائت قرآن در آن صورت می گرفته است.

گنبد سرخ مراغه

برای دیدن نصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

 


ادامه مطلب
برچسب ها: گنبد سرخ ،
آخرین ویرایش: دوشنبه یازدهم بهمنماه سال 1389 02:08 ق.ظ

رصد خانه مراغه از اولین كاوشها تا به حال قسمت دوم

نویسنده : ایوب فارابی پنجشنبه پنجم فروردینماه سال 1389 01:23 ق.ظ  •    ارسال شده در: رصد خانه مراغه از اولین كاوشها تا به حال

ادامه قسمت اول

رصد خانه مراغه (Observatory)

خواجه نصیر الدین طوسی بنیان گذار رصدخانه مراغه و همكاران دانشمند او:

از آنجا كه میان نام رصدخانه مراغه و نام دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیر الدین طوسی بنیان گزار این مركز بزرگ علم یپیوندی نا گسستنی وجود دارد ایجاب میكند تا به اختصار درباره زندگینامه این چهره درخشان تاریخ علم ایران و جهان چند سطری نوشته آید. خواجه نصیر الدین طوسی در سال 597 هجری قمری در جهرود قم یا در طوس دیده برجهان میگشاید. نزد پدر و دائی خود و سپس فریدالدین داماد نیشابوری به كسب علم میپردازد. علم ریاضی را نزد كمال الدین محمد حاسب و دیگر معارف زمان را نزد بزرگانی چون: قطب الدین مصری – كمال الدین یونس موصلی و ابوالسادات اصفهانی تلمذ میكند و تا اینكه خود جایگاهی والا مییابد و باو لقب ‹‹استاد البشر›› میدهند. مدت زمانی در قهستان در دستگاه ‹‹ ناصر الدین›› از سران اسماعیلیه بسر میبرد و به كار تحقیق میپردازد سپس ناصر الدین او را به نزد ‹‹ علاء الدین محمد›› هفتمین خلیفه حسن صباح به قلعه الموت میفرستد و او تا پایان كار ‹‹ ركن الدین خورشاه›› آخرین فرمانروای اسماعیلی در آنجا میماند و بكار تحقیق و پژوهش میپردازد. بقولی در زمان حمله هلاكو به قلاع اسماعیلیه، خورشاه بنا بر صوابدید خواجه نصیر كه مقاومت را بی فایده میدیده خود را تسلیم میسازد. هلاكو كه از مدت زمانی پیش با نام خواجه نصیر آشنا بوده مقدم او را گرامی میشمارد و خواجه از مقربان و معتمدان دربار و به تعبیری وزیر او میگردد. خواجه نصیر الدین چنان موقع و نفوذی نزد هلاكو مییابد كه سرانجام بر اثر تدبیر او دستگاه خلافت عباسیان برچیده میشود. پس از فتح بغداد و انتخاب مراغه به پایتختی توسط هلاكو نصیر الدین با اتكاء بر موقع ممتاز خویش موجبات آنرا فراهم میسازد تا با ایجاد مركز علمی تحقیقات نجومی رصدخانه مراغه، بدنبال مدت زمانی فترت علمی در پی یورش مغول، بار دیگر فعالیت های علمی و پژوهشی در سطحی وسیع و كم سابقه و با امكاناتی چشم گیر از سر گرفته شود.

خواجه نصیر الدین گذشته از گردآوری كتابها و مدارك علمی و آلات رصد در یان مركز توفیق آن مییابد تا چهره های درخشانی چون: مؤید الدین العرضی – نجم الدین كاتبی – محی الدین اخلاطی – نجم الدین دبیران – قطب الدین شیرازی – فخر الدین مراغی و … را كه هر یك از جمله دانشمندان بزرگ ومعتبر زمان بودند بهمكاری فرا خواند. خواجه نصیر بیاری این دانشمندان و گروهی دیگر توفیق آن یافت تا یكی از معتبر ترین مراكز مشهور علمی وتحقیقاتی و آموزشی جهان را تا پیش از بنیاد گرفتن دانشگاه های مغرب زمین بوجود آورد. چنانكه گفته شد خواجه نصیر با نفوذ فراوانی كه در دستگاه حكومتی ایلخانان داشت این امكان را بدست آورد تا یكدهم از در امد اوقاف مملكت را به مخارج این مركز بزرگ پژوهشی اختصاص دهد و موجبات آنرا فراهم سازد تا دانشمندان و دانشجویان با بهره مند شدن از امكانات مناسب به كار پژوهش، آموزش و دانش اندوزی سرگرم باشند.

لطفا جهت دیدن ادامه تصاویر به ادامه مطلب كلیك كنید


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: جمعه هفدهم دیماه سال 1389 12:07 ق.ظ


تعداد کل صفحات ( 2 ) 1 2
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic