محرم در مراغه

نویسنده : ایوب فارابی چهارشنبه یکم اردیبهشتماه سال 1389 05:22 ب.ظ  •    ارسال شده در: محرم در مراغه

Untitled

جلوه هاى خاص آیین هاى عزادارى ماه محرم در مراغه

آیین هاى عزادارى ماه محرم در مراغه با جلوه ها و تشریفات خاص خود از دهه آخر ماه ذیحجه آغاز و در دهه اول ماه محرم به اوج خود میرسد.

شاخسه ى واخسه ى ، علم بندى ، مالیدن گل متبرک بر سر و صورت ، واى عباس ،بستن احرام ، روشن کردن شمع ، آتش کشیدن خیمه ، آذین بندى اسبها با پارچه هاى زیبا و کبوترهاى به خون آغشته از جمله آیین هاى عزادارى در مراغه است .

آیین هاى عزادارى ماه محرم در مراغه با آیین "شاخسه ى واخسه ى " از دهه آخر ذیحجه آغاز میشود که برپایى این آیین حکایت از فرارسیدن ماه محرم واعلام آمادگى آنان براى شرکت در عزادارى حسینى است .

مردم عزادار در این شبها با راه اندازى دسته هاى عزادارى در محله هاى شهرمراغه با در دست داشتن چوبهاى بلند و با شعار شاخسه ى واخسه ى که تغییریافته شاه حسین و واى حسین در زبان محلى است از محله اى به محله دیگر حرکت میکنند.

پیشاپیش این دسته ها تعداد زیادى علم ، بیرق ، کتل ، طوق که با شال وپارچه هاى نقش دار قیمتى ، چراغ و فانوس هاى متعدد زینت یافته قرار دارد.

هیات هاى شاخسه ى واخسه ى محله دروازه ، محله چهل پا و حاجى غفار از قدیمی ترین هیات هاى عزادارى است که در مراغه از دوره صفویه تاکنون فعال هستند.

در آیین عزادارى شاخسه ى واخسه ى در مراغه عزاداران به منظور نشان دادن اتحاد و همبستگى براى مقابله با دشمن ، حمایت از اهل بیت عصمت و زنده نگه داشتن حماسه حسینى به صورت زنجیروار حرکت می کنند.

آیین "علم بندى " یکى از مراسم هاى ویژه این شهرستان در ماه محرم است که از سوم ماه محرم در محله ها به یاد علمدار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس)س ) برپا میشود.

علم از لوله هاى بلندى در اقطار مختلف تشکیل شده که ارتفاع برخى از آنها به 50 متر میرسد.

قبل از برپایى علم اقشار مختلف مردم که نذر و حاجتى دارند براى برآورده شدن آن روسرى ، پارچه و شال به علم میبندند به طورى که تمام طول علم با پارچه هاى رنگارنگ پوشیده میشود.

برپایى علم توسط دو دستگاه جرثقیل انجام میشود و مردم با سردادن یاحسین)ع ( و یاابوالفضل(س ) از خدا مدد خواسته و خواهان برآورده شدن نذر و نیاز خود میشوند.

در موقع برپایى علم صدها راس گوسفند که براى این روز نذر شده اند در پاىو اطراف علم قربانى میشوند و مردم نیز نذورات خود از جمله آش ، شله زرد ، شیر و شربت را بین عزاداران توزیع میکنند.

در طول ایام ماه محرم صبح و عصر آیین هاى عزادارى و شبیه خوانى وقایع خونین دشت کربلا در مساجد وحسینیه هاى این شهرستان برپا بوده و مردم در این مکان ها و منازل خود نذورات خود را بین عزاداران پخش میکنند.

در روز هشتم ماه محرم که در این شهرستان تاسوعاى کوچک نامیده میشود به یاد فداکاریهاى حضرت عباس (س ) عزاداران در گروه هاى۲۰ تا۳۰ نفرى عباس گویان عزادارى کرده و در هنگام نزدیک شدن به تکایا با زنجیر ، چوب و دست بر سر و بدن خود میکوبند.

صبح روز عاشورا عزاداران در مراغه با بستن احرام (حوله هاى سفید) ومالیدن گل بر سر و روى خود با گفتن لبیک لبیک یاحسین و " الله الله حسین ونیا" یعنى خدایا حسین کجاست به عزادارى و سینه زنى مشغول میشوند.

عصر روز تاسوعا مردم با تهیه شمع در قالب هیات ها و دسته هاى حسینى از مسجدى به مسجد دیگر حرکت کرده و براى برآورد شدن حاجت هاى خود و شهداى دشت کربلا شمع ها را در این مساجد روشن میکنند.

عزاداران در این آیین به ۴۱ مسجد و زیارتگاه سر میزنند.

در روز عاشورا عزاداران با اسبهاى آذین شده با پارچه هاى زیبا ، کبوتران به خون آغشته و گهواره على اصغر در خیابان هاى مراغه به عزادارى ، سینه زنى و شبیه خوانى مشغول میشوند.

در عصر روز عاشورا عزاداران و هیات هاى حسینى به سوى حسینیه حاجى غفار رفته در آن جا مشغول عزادارى میشوند و در طول عزادارى مردم یاحسین گویان خواستار نشان دادن تصویرى از سر بریده شده امام حسین (ع ) بر روى نیزه میشوند که در این محل نگهدارى میشود.

هیات داران حسینى نیز در اوج عزادارى عزاداران براى چند ثانیه این تصویر را براى مردم نشان میدهند این عمل در چندین بار در زمان هاى مختلف تکرار میشود.

آیین هاى عزادارى مردم مراغه در عصر روز عاشورا با برپایى خیمه و چادر در محله ها و هیات هاى حسینى ، شبیه خوانى و به آتش زدن این چادرها تاحدودى خاتمه مییابد.

در مراغه ۵۳ هیات مذهبى و۳۳۶ مسجد در نقاط شهرى و روستایى فعال است

 

.مراغه ، خبرگزارى جمهورى اسلامی

 

جهت دیدن مطلب و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

Untitled

روز علم بندان  در میدان دروازه مراغه

محرم

استمداد از علم دروازه مراغه

 آخرین ویرایش: جمعه هفدهم دیماه سال 1389 01:10 ق.ظ

پنجشنبه بیست و سوم مهرماه سال 1394 05:13 ب.ظ
ممنون از تلاشتان برای نشر مراسمات شهرمون خشته نباشید
ایوب فارابی
سپاس دوست عزیز
پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشتماه سال 1394 06:38 ب.ظ
لطفا تصاویراتون رو به روز کنید.ممنون
پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشتماه سال 1394 06:24 ب.ظ
آقا واقعا تو ماه محرم مراغه حال و هوای دیگه ای داره به خصوص روز هشتم ماه محرم واعباسا.اجرکم عند الله و عند الحسین(ع).مهدی دلتنگ از مراغه
پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشتماه سال 1394 06:23 ب.ظ
آقا واقعا تو ماه محرم مراغه حال و هوای دیگه ای داره به خصوص روز هشتم ماه محرم واعباسا.اجرکم عند الله و عند الحسین(ع).مهدی دلتنگ از مراغه
پنجشنبه هشتم آبانماه سال 1393 01:43 ق.ظ
سلام خسته نباشی
ایوب فارابی
ممنونم دوست عزیز
شنبه دهم مهرماه سال 1389 06:21 ب.ظ
سلام خسته نباشید لطفا از وبلاگ (سلحشوران عاشورا) دیدن بكنید

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic