تبلیغات
زیبایی های مراغه - گویجه قلعه مراغه

گویجه قلعه مراغه

نویسنده : ایوب فارابی دوشنبه شانزدهم فروردینماه سال 1389 11:06 ب.ظ  •    ارسال شده در: گویجه قلعه مراغه

گویجه قلعه در لغت نامه دهخدا

گویجه قلعه . [ گ َ ج َ / ج ِ ق َ ع َ / ع ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان قوریچای بخش قره آغاج شهرستان مراغه . واقع در 42هزارگزی باختر قره آغاج . و 10هزارگزی جنوب شوسه ٔ مراغه به میانه . کوهستانی و هوای آن معتدل و سکنه ٔ آن 180 تن است . آب آن از رودخانه ٔ جبران تأمین میشود. محصول آن غلات ، نخود و بزرک و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان جاجیم بافی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).          واما در فرهنگ محلی

گویجه قلعه شاهکارهنری هزاره اول قبل از میلاد در مراغه 

گویجه قلعه شاهکار هنری حجاری " اورارتویان " ایران زمین متعلق به هزاره اول قبل از میلاد مسیح در مراغه همواره زیبایی دیدنی و خاطره انگیز برای گردشگران بوده است.   

به گزارش ایرنا  نام این قلعه به زبان فارسی قلعه سبز بوده و احتمال می رود علت نام گذاری آن از سنگ های طبیعی سبز مایل به آبی رنگ در ضلع شمالی قلعه گرفته شده و در آن دوران از این قلعه به عنوان یک دژ دفاعی و نظامی استفاده می شد.

این قلعه در ضلع شرقی ارتفاعات کوههای گویجه قلعه مراغه واقع شده و دارای صخره های طبیعی بوده و از نادرترین قلعه های تاریخی آذربایجان شرقی با معماری صخره ای محسوب می شود.

گویجه قلعه کاملا دردل کوه حجاری شده به طوری که محوطه آن به طور کلی بر روی صفحه ای از سنگ قرارگرفته و دارای قسمت های مختلف شامل آب انبار ، راه پله های دسترسی ، سکوهای اقامت دخمه و تالار اصلی بوده و هم اکنون هم این بخش ها قابل رویت است.

از ویژگی های منحصر به فرد این قلعه مورد استفاده قرارگرفتن آن دردوران مختلف تاریخ به ویژه دوره میانی اسلامی است که دراین دوران ابنیه و متعلقاتی نیز به آن اضافه شده و گورستان مربوط به دوره سلجوقی واقع در ضلع جنوب شرقی قلعه از جمله ابنیه های اضافه شده بعد ازاحداث این قلعه است.

این قلعه دارای طبقات مختلف به شکل سکو بوده که به صورت طبقات سنگی از صخره های خود قلعه حجاری شده و 30 پله ی 30 سانتی متری آن نیز توسط حجاران آن زمان از صخره های خود قلعه برای اتصال و دسترسی به طبقات فوقانی دارای شیب های تند ، حجاری شده است.

زاویه تالار قلعه حالت قوسی مانند و سقف آن به صورت مسطح بوده و درگوشه ضلع شمالی آن یک روشنایی به ابعاد 90 در70 سانتی مترایجاد و احتمال می رود به عنوان نورگیراز آن استفاده می شد.

درآثار باقیمانده قسمت های مختلف قلعه ، سوراخ هایی در ورودی اتاقک ها و محل های مختلف وجود دارد که به عنوان پاشنه " در" سمت بالای قرنیز کار شده در بیرون و درون ورودی دیده می شود.

گویجه قلعه دارای سکوهایی در بیرون قلعه و مشرف به مناظراطراف و چشم انداز طبیعی بوده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

این قلعه آب انبار بسیار زیبایی را دردل خود از صخره های حجاری شده جا داده و برای ذخیره آب مورد نیاز بکار می رفته و هم اکنون نیز در داخل آن آب ذخیره می شود.

این آب انبار از دو قسمت تشکیل شده که اولین محوطه آن به ابعاد 100 در150 سانتی متر بوده و ازیک ورودی دیگر 70 در100 سانتیمتری به صورت طاق مانند می توان به داخل آن وارد شد.

این آب انباربه صورت ماهرانه ای دردل صخره ای درابعاد چهار در شش متر با سقف قوسی مانند حجاری شده و در ضلع شمالی تالار قلعه قرار گرفته است.

طاق نمای موجود در داخل آب انباراهمیت و زیبایی آن را چند برابرکرده و به جرات می توان گفت یکی از زیباترین آب انبارهای آذربایحان شرقی محسوب می شود.

به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مراغه ، در گویجه قلعه فعلا آثار خطی مشاهده نشده و این قلعه بعد از دوران اورارتویی در سایر ادوار تاریخ بویژه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت.

وی افزود: در دوره میانه اسلامی الحاقاتی از جمله سکونت گاهها ، جایگاه سربازان و گورستان ها به بنای اصلی قلعه اضافه شده است.

قلعه تاریخی گویجه قلعه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دهستان قوری چای بخش سراجوی این شهرستان واقع شده که در سال 1382 به شماره 10471 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

برای دیدن عناوین و تصاویر بیشتر بروی ادامه مطلب كلیك كنید

 

Untitled

اب انبار وذخیره آب بیرونی

وردی آب انبار قلعه( گویجه قلعه)  مراغهورودی آب انبار

روستای گویجه قلعه  مراغه

 چشم اندازی به روستای گویجه قلعه پایین

Untitled

 چشم اندازی به روستای گویجه قلعه بالا

Untitled

دیواره های قلعه

گویجه قلعه  مراغه

منطقه عمومی گویجه قلعه

 

 

 

 

 

 

 آخرین ویرایش: پنجشنبه دوازدهم آبانماه سال 1390 11:32 ب.ظ

پنجشنبه سی ام دیماه سال 1395 12:55 ق.ظ
سلام اقای فارابی بنده از نوبت خودم از زحماتی حضرت عالی تشکر میکنم شهریار قدیمی از مراغه
ایوب فارابی
ممنونم دوست عزیز
پنجشنبه سی ام دیماه سال 1395 12:50 ق.ظ
سلام جناب اقای ایوب فارابی عکاس افتخارامیز مراغه من از شما تشکر میکنم اکبر قدسی از خطب
ایوب فارابی
سپاس بزرگوار
شنبه سوم مهرماه سال 1395 10:00 ب.ظ
سلام همشهری عزیزم استاد ارجمند جناب اقای ایوب فارابی از طرف خودم تشکر میکنم از زحمات حضرت عالی
شهریار قدیمی از مراغه
ایوب فارابی
سپاس و درود
پنجشنبه شانزدهم اردیبهشتماه سال 1395 01:44 ق.ظ
جناب اقای فارابی از حضرت عالی سپاسگزارم که در این زمینه زاحمات زیادی کشیده اید
ایوب فارابی
ممنونم لطف دارید موفق باشید
سه شنبه بیست و چهارم فروردینماه سال 1395 01:39 ب.ظ
گؤی یا گؤگ در ترکی آسمان است و -جه/-جا پسوند صفت ساز ترکی است. گؤیجه یعنی گرد، مانند آسمان و مدور. "گوی" فارسی برگرفته از این کلمه بوده و گوجه هم واریانت دیگر این کلمه است که "ی" حذف شده است چون این میوه نیز گرد است. قلعه کلمه ای است عربی از ریشه ق ل ع به معنی انتزاع از اصل (مراجعه فرمایید به فرهنگ عربی المنجد) و قلعة صخره یا دژی است جدا در ارتفاعات. "قالا" تلفظ ترکی "قلعه" است به دلیل خشن بودن صدای "ق" که به دنبال خود مصوتهای -َ را نیز تبدیل به آ کرده است. وجه دیگر گؤیجه معنی "سبز" کلمه ی گؤی در ترکی است که در اینصورت گؤیجه به معنی "سبزگون" خواهد بود. این آن چیزی است که به عیان از کلمات فوق مشاهده می شود. به نظر می رسد صحیحتر آن است که لزومی ندارد زمین و آسمان را به هم بدوزیم تا نظریه ای فرمایشی را به کرسی بنشانیم. با تشکر از جناب فارابی به خاطر زحماتشان
ایوب فارابی
تشکر از لطف شما با توضیحات عالی
یکشنبه پانزدهم آذرماه سال 1394 10:36 ب.ظ
شهریار قدیمی از مراغه
تقدیر تشکر میکنم از زحمت کیشان مراغه واز عکاس ارجمند جناب اقای فارابی زحمت زیادی کشیده تاریخ بازدید ٩۴/٩/١۵ ٩١٣۶
٣۵٧۴
ایوب فارابی
ممنونم از شما دوست عزیز
جمعه بیست و دوم آبانماه سال 1394 08:01 ب.ظ
سلام همشهری اقای فارابی تقدیر تشکر می کنم از زحماتی که در این دژها کشیداید ..... شهریار قدیمی از مراغه
ایوب فارابی
سپاس بزرگوار
یکشنبه دوم بهمنماه سال 1390 06:28 ب.ظ
سلام همشهری عزیزم استاد ارجمند جناب اقای ایوب فارابی
در گوگل ارث هم عکسهای جنابعالی رودیدم برخود میبالم که همشهریهای بافهم وشعور بالا دارم بنده الان 30 ساله تو کاناداهستم با عکسهای شما زنده ام مرسی موفق باشید
ایوب فارابی
تشکر عزیزی برام
چهارشنبه بیست و هشتم دیماه سال 1390 12:59 ب.ظ
احتمال دارد در اخبار قدما از رویین دژ (دژ با شکوه) واقع در سه فرسخی مراغه همین گویجه قلعه (قلعه بر افراشته بر آسمان) منظور شده است.
پنجشنبه نوزدهم فروردینماه سال 1389 04:44 ب.ظ
حال نظر فوق قوت بیشتری گرفت. چه جزء قالا یا کالا در نام گوجه کالا را می توان به معنی خارا یعنی بزرگ و سترگ گرفت و منظور از آن را همان باکانی (منسوب به سرور و بزرگ) دانست. جزء گوجه را از قدیم معادل گنجه گرفته اند. یعنی نام بومی گوجه قالا اصیل است. همانطور که نام تخت سلیمان که از نام کهن کولومیان به یادگار مانده است.
پنجشنبه نوزدهم فروردینماه سال 1389 02:34 ق.ظ
در تاریخ ماد در شمار دژهای باستانی شمال غربی ایران در همین سمت جنوب آذربایجان و شمال کردستان از دژی به نام کانزاباکانی (گنجگاه متعلق به سرور) و باریکانو اسم برده شده است که از این میان اولی تشابه صوتی ویژه ای با گوجه قلعه دارد. نام دومی هم تشابهی با نام بوکان را حائز است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر