این روستا در 10 كیلو متری شمال مراغه  در یك منطقه كوهستانی  با آب وهوای معتدل واقع شده این روستا دارای 119 هكتار اراضی مزروعی زیر گشت دارد .آب مزروعی این روستا از چشمه سارها تامین میشود .  غلات وحبوبات از محصولات این آبادی میباشد  این روستا بعلت اینكه تابه حال  جاده درست وحسابی نداشته آن طبیعت قدیمی خودشو حفظ نموده وبكر مانده  واز بالای ارتفاع چشم انداز خوبی دارد در این روستا غارهای كنده شده قدیمی به وفور یافت میشود  «تپه ازبک تپه سی روستای اوزبک، با قدمت هزاره 1و2 قبل از میلاد و قرون اولیه و میانه اسلامی به ثبت آثار ملی به شماره21258 رسیده است
ومطالب و توضیهاتی در باره روستای ازبک برگرفته ازمطالب جناب ستار نژاد 
دانشجوی ارشد باستان شناسی

غار  ازبك  = cave ozbak maragheh

مختصات جغرافیای روستای ازبک: این روستا در 37 درجه 28 دقیقه 81 ثانیه شمالی و 46 درجه 17 دقیقه 69 در جه غربی قرار دارد.

روستای ازبک یکی از قدیمی ترین و درعین حال توریستی ترین روستاهای شهرستان مراغه است. داده های تاریخی روستا اعم از تپه تاریخی و غارهای دستکند نشان از قدمت این روستا دارد. روستایی که زندگی مردمش با معماری صخره ای و کوهستان عجین شده است. قدمت استقرار در ازبک عصر آهن را نشان می دهد.

ریشه شناسی معنی ازبک:

ازبک که در تلفظ عامیانه اوزبی معروف و شناخته است. در ذیل به چند فرهنگ لغت اشاره می شود.

اوز بای(uzbay) توانا(لغت نامه دیل دنیز).

اوزبک() اوز + بک: نیرومند، جسور(فرهنگ لغت ترکی فارسی شاهمرسی)

اوزبک() طایفه ای است دارای سی دو اوروغ و هر اوروغی منشعب به طوایف متعدد(خلاصه عباسی 133ص فرهنگ ترکی به فارسی سنگلاخ استرآبادی).

اوزبک(اوغوز + بگ) ازوبکستان جمهوریه سینده یاشایان تورک خالقی. اوزبک قالاسی: بو قالا ارومیه گولونون جنوب غربینده قرار تاپب و 617 ه ایلینده اوزبگ آدلی بیر پهلوانین قالاسی اولموشدو(فرهنگ لغت ارک, اسماعیل جعفر زاده).

ازبک: طایفه ای از تاتارها. نام طایفه. مرکب از دو واژه اُوز(خوب و یا خود) + بک یا بگ(امیر). به معنی بیک خوب یا خود بیک(فرهنگ واژگان ترکی در ادبیات فارسی، عادل ارشادی فر ص 33).

فرهنگ لغت دهخدا: ازبک . [ اُ ب َ ] (اِخ ) طایفه ای از تاتار. رجوع به اوزبک شود.
-
مثل ازبکها ؛ تشبیهی مبتذل ، که از آن بدپیراسته بودن موی بروت و ریش و سر خواهند.

ازبک نام پادشاهی در منطقه آذربایجان در دوره مغولان نیز بوده که بسیار نیرومند  بود(حبیب السیر جزو چهارم از ج 2 صص 209 – 210).

با این توضیح می توان چنین نتیجه گرفت که اوزبی از دو کلمه اوز + بی تشکیل شده که روی هم رفته شاید بتوان گفت والی روستا امیری بوده بنام اوزبگ که شخصیتی توانا و جسور در منطقه آشان داشته است.

 در ضمنقشلاق ازبک ده کوچکی است از بخش شهریار تهران.


روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

روستای ازبك مراغه

 


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات