چشمهٔ معدنی گشایش در دامنهٔ کوههای مندل بسر و گشایش ودر حوالی دهکده گشایش آب‌های معدنی گرمی وجود دارد که بسیار معروف می‌باشد و به لحاظ نزدیکی به دهکدهٔ گشایش بنام آب‌های معدنی گشایش معروف گشته‌اند . دهکدهٔ گشایش در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع شده‌است و از دهکده تا چشمه‌های معدنی که در جنوب غربی دهکده واقع شده‌اند در حدود ۷۰۰ متر پیاده روی است در این ناحیه دره‌ای شرقی – غربی وجود دارد و رودخانه مردق چای در آن جاری است در این دره دو چشمهٔ معدنی وجود دارد یکی از آن‌ها در سمت جنوبی دره در زیر سنگهای آهکی که به صورت غار کوچکی در آمده‌اند از زمین خارج می‌شود . آبدهی این چشمه زیاد بوده و بصورت نهر بزرگی بررودخانه می‌ریزد از نقاط دیگر این ناحیه آب و گاز از زمین خارج می‌شود ودر برخی از نقاط توام با صداست . آب چشمه دیگر در قسمت شمالی دره از سوراخی در یک سنگ آهکی که به‌طرف رود خانه جلو آمده‌است با فشار و با صدا به خارج می‌جهد و مقدار و فشار آب بعد از هر جهش کا هش می‌یا بد و از نو جهش تکرار می‌شود . این آب ها در ردیف آب های بیكربناته كلسیك و منیزین گازدار معتدل است. حرارت آب زلال این چشمه 25 درجه سانتیگراد و مزه اش كمی گزنده است.


چشمه های معدنی دره گشایش علاوه بر طبیعت دیدنی آن به علت خواص شفابخشی كه در مورد برخی امراض دارد به جاذبه ای درمانی برای بهره مندی گردشگران از خواص این آب ها تبدیل شده است.

چشمه های آب معدنی از موهبت ها و پدیده های طبیعی است كه می توان از آن ها در زمینه درمان جسم و از فضاهای طبیعی پیرامون آنها برای سلامت روان استفاده كرد.

آب این چشمه ها از لابه لای صخره های سنگی این دره و از كف رودخانه با فشار خارج شده و به رودخانه مردق چای می ریزد و از دیرباز ساكنان منطقه از این آب ها برای درمان بعضی بیماری ها بویژه پوستی استفاده می كنند.

هم اكنون شهرت درمانی این آب ها از منطقه مراغه فراتر رفته و گردشگران و علاقه مندان به طب سنتی، از آن استقبال زیادی می كنند به طوری كه روز به روز بر اهمیت و ارزش آن در بین گردشگران افزوده می شود.

دره گشایش در حد فاصل روستاهای گشایش و امیر واقع شده و كوه های سر به فلك كشیده صخره ای، آنرا به آغوش كشیده اند.

طول این دره حدود شش كیلومتر بوده و رودخانه خروشان، چشمه های معدنی و مناظر بكر طبیعی و دیدنی، آذین بخش طول مسیر این دره است.

وجود باغات و مزارع سرسبز پوشیده از درختان میوه در ابتدا و انتهای دره گشایش منظره ای دیدنی را برای گردشگران به تصویر می كشد و از دیرباز تاكنون این دره در بهار و تابستان با دامنی گسترده از گل های رنگارنگ، صدای چهچهه پرندگان وحشی و بوی علوفه های معطر از علاقه مندان به طبیعت استقبال می كند.

دره گشایش مراغه را می توان نگینی بر نقاشی نگارنده طبیعت در این منطقه دانست و از دیدن مناظر طبیعی آن به عظمت خالق هستی پی برد.


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات