دانشگاهها و موسسات آموزش های عمومی و عالی مراغه

 

1- دانشگاه مراغه

      این واحد در سال 1366 با عنوان آموزشكده كشاورزی با جذب 40 نفر دانشجو در مقطع كاردانی امور زراعی آغاز به كار كرد. طی سال‌های 1370 تا 1373 اقدام به خرید زمینی به مساحت 110 هكتار جهت توسعه در منطقة گلشهر نمود.

 در فاصله سال‌های 1372 تا 1374 اقدام به افزایش رشته‌های تحصیلی تا سقف 4 رشته شامل مهندسی باغبانی، گیاهپزشكی و خاكشناسی در مقطع كارشناسی و تكنولوژی  تولیدات كیاهی در مقطع کاردانی  كرد.

 آموزشکده در سال 1377 از آموزشکده به دانشکده ارتقاء یافت و در بهمن 1383 با تبدیل آن به مجتمع آموزش عالی مراغه موافقت به عمل آمد و در اردیبهشت ماه 1384 موافقت قطعی آن صادر گردیدوارتقاء مجتمع به دانشگاه در دی ماه 1385 بتصویب شورای گسترش  وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری رسید

 هم اكنون در این دانشگاه 44 نفر عضو هیئت علمی، 75 نفر پرسنل اداری و خدماتی بیش از 1000 نفر دانشجو در سه رشته كارشناسی ارشد و9رشته كارشناسی و یك رشته كاردانی مشغول فعالیت هستند.

 

 نمایی از ساختمان اداری و آموزشی دانشگاه

 دانشگاه مراغه

 

نمایی از خوابگاه دانشجویی ولی‌عصر(عج)

 دانشگاه مراغه

2- دانشگاه پیام نور مركز مراغه 

      سیستم سازمانی دانشگاه پیام نور بگونه ای است كه بعد از سازمان مركزی دانشگاه پیام نور استان قرار گرفته  ، بعد از استان دانشگاه پیام نور مركز قرار گرفته و بعد از مركز دانشگاه پیام نور واحد قرار دارد كه طبق نمودار فوق مركز مراغه تحت پوشش استان آذربایجان شرقی قرارگرفته و واحد عجب شیررا تحت پوشش خود دارد

دانشگاه پیام نور مركز مراغه در سال 1372 تاسیس شده است. این دانشگاه در ابتدای كار فعالیت خود را تنها با یك رشته بنام مدیریت دولتی با تعداد كمی دانشجو آغاز كرد كه بعدها با تدابیر اندیشیده شده توسط مدیریان و مسئولان محترم به تعداد رشته ها افزوده شد همچنانكه در حال حاضر با 18 رشته وبیش از 2200 دانشجو  به كار خود ادامه میدهد.

از این 18رشته 10رشته جزءرشته های علوم انسانی و 5 رشته جزء رشته های علوم پایه و3 رشته جزء رشته های فنی مهندسی است كه از سری امكانات لازم برای دایر شدن این رشته ها میتوان به امكانات آموزشی نظیر كلاس درسی ، آزمایشگاههای مجهز فیزیك ، شیمی ، زیست شناسی  ، كارگاه عملی كامپیوتر و سایت اینترنت اشاره نمود.همچنین از سری امكانات رفاهی نیز میتوان به بوفه وغذاخوری دانشگاه اشاره نمود.

 دانشگاه پیام نور مراغه

نمایی از سردر دانشگاه پیام نور

 دانشگاه پیام نور مراغه 

 نمایی از ساختمان و آموزشی دانشگاه پیام نور

 

3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه  

       دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه به تاریخ پنجم آبان ماه سال 1364 با كوشش وتلاش اهالی ومسوولان ونماینده محترم این شهر در مجلس شورای اسلامی وبا تصویب هیاْت امنای محترم سازمان مركزی دانشگاه با كمترین امكانات تاْسیس واز مهرماه سال 1365 با پذیرش88 نفر دانشجو به صورت رسمی فعالیت آموزشی وعلمی خودرا در محل یكی از هنرستانهای شهر ( هنرستان پوررستم )آغاز نمود وبا لطف خداوند وبا تلاش مسوولان مختلف این واحد هم اكنون در سالتحصیلی 87 –88 تعداد نزدیك به 7120 نفر دانشجو در 5 رشته كارشناسی ارشد و30رشته كارشناسی و20 رشته كاردانی مشغول به تحصیل می باشند.

 دانشگاه آزادمراغه

4- دانشكده علوم قرآنی مراغه (وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه)

   دانشكده‌ علوم قرآنی از سال 1373 درمراغه تأسیس شد و اینك با 178 دانشجو دردورشته تفسیر قرآن مجید، علوم قرآن مجید قرائت ، در مقطع كارشناسی به تربیت دانشجویان و نیروهای جوان می‌پردازد كه تاكنون 446 نفر از این دانشكده‌ فارغ التحصیل شده‌اند.

دانشكده‌ علوم قرآنی از امكانات آموزشی و رفاهی مانند دانشگاه‌‌های دولتی برخوردار بوده و هم‌اكنون با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مسیر تبدیل به دانشگاه جامع علوم و معارف قرآن كریم قرار گرفته است.

فارغ‌التحصیلان این دانشكده‌ در صورت حفظ ‌كل قرآن كریم می‌توانند بدون آزمون ورودی به مقطع كارشناسی ارشد علوم قرآنی راه یابند.

اعتقاد و التزام به نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه، برخورداری از پیشینه مذهبی و نداشتن سوء پیشینه، تعهد به رعایت اخلاق و رفتار اسلامی و آراستگی ظاهری، علاقه‌مندی و داشتن انگیزه بالا برای فراگیری علوم و معارف قرآنی، توانایی روان‌خوانی قرآن كریم، داشتن روحیه مطالعه و تحقیق و برخورداری از نشاط، محبت و توان ارتباط اجتماعی از جمله شرایط داوطلبان تحصیل در دانشكده‌ علوم قرآنی است.

* نشانی دانشكده:مراغه؛ كمربندی شرقی ، روبروی دبیرستان خواجه نصیر تلفن : 2232666 -0421 دورنگار : 0421-2231666

نشانی پست الكترونیك روابط عمومی دانشكده : maraghe@quranu.ir

نشانی پست الكترونیك رییس دانشكده: sobhani@quranu.ir

 

5- دانشكده پرستاری و مامائی مراغه                       با تعداد 117  دانشجو

وابسته به دانشگاه علوم پزشكی تبریز

 

6- حوزه علمیه مراغه                                            با تعداد 180  نفر طلبه

با داشتن دو مدرسه جداگانه برای برادران و خواهران

 

7- دانشگاه جامع علمی و كاربردی                       

وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

 

8- مركز تحقیقات نجوم و اختر فیزیك مراغه

(وابسته به مركز تحقیقات فیزیك و ریاضیات كاربردی تهران)

 

9- مؤسسات تحقیقات كشاورزی دیم كشور در مراغه

(وابسته به سازمان خواروبار و كشاورزی ملل متحد (ت ء ب)  و ایكارداكی، این ‌مؤسسه 6  استان دیگر را تحت پوشش داشته و دارای دهها نفر كارشناس در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در بخش كشاورزی از  داخل و خارج كشور می‌باشد كه به انجام تحقیقات كشاورزی دیم مشغول می‌باشند).

10- مؤسسات تحقیقات فسیل شناسی مراغه

10-  مركز آموزش بهیاری

(وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه به امر تربیت بهیار برای كل منطقه مشغول است).

 

11-  آموزشكده فنی حرفه‌ای آموزش و پرورش در سه رشته كاردانی مكانیك فلزكاری و اتومكانیك با داشتن 360  نفر دانشجو.

 

12-  آموزشكده كشاورزی آموزش و پرورش در سه رشته كاردانی دامپروری، زراعت و باغبانی با داشتن 320  نفر دانشجو.

 

13- هنرستان صنعتی مراغه برای تربیت هنرجو در شش رشته مكانیك اتومكانیك فلزكاری نجاری و الكترونیك و ...  فعال بوده و برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز كارخانجات منطقه نقش مثبت و فعالی ایفاء می‌نماید.

 

14- مدارس آموزش و پرورش منطقه                           با تعداد 60535  نفر دانش‌آموز

 


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات