مسجد شیخ بابا

زمان ساخت : جمهوری اسلامی

نوع کاربری : مذهبی (مسجد)

بانی یا معماران : بانی مسجد فتح الله بن حاجی خلیل الله بن عبید الله مرید با واسطه كمال الدین شیخ بابا است

یكی از مساجد باستانی مراغه مسجد شیخ بابا بوده كه در خیابان خواجه نصیر قرار داشته است. قدمت بنای اولیه را به قرن هشتم ونهم نسبت می دهند لكن بنای كنونی مسجد نوسازی است كه دراثر بی توجهی ویران شده و مسجد فعلی برپایه های آن بنا گردیده و حالت اولیه و تاریخی خود را به كلی از دست داده و به جز یك ستون سنگی ودوستون چوبی مقرنسكاری  شده ،چیز دیگری باقی نمانده است. 1 – ستون سنگی استوانه ای متشكل از 20 طبقه سنگ روی هم به ارتفاع 5 متر ، شصت سانتی متر از پایین ستون صاف و بدون نوشته است و بالای ستون در حدود 160 سانتیمتر نوشته ای به خط زیبای ثلث دارد متضمن نام سلسله مشایخ مراد و بانی مسجد است . مسجد را در سال 864 هجری قمری بنام شیخ بابا بنا كرده اند و در این سنگ نام مشایخ و مرادهای شیخ بابا و خود بانی ذكر گردیده است و به ترتیب از حضرت رسول اكرم ( ص ) و حضرت علی ( ع ) آغاز شده و بنام شیخ ابراهیم ختم گردیده است . از نوشته های روی سنگ ها معلوم می گردد كه نویسنده خط ستون جلال الدین و حجار آن علی نام داشته است . 2 – دو قطعه سنگ قبر مرمرین بلند حجاری شده در دو سوی محراب مسجد نصب گردیده كه هر دو كتیبه و نقشهایی دارند یكی متعلق به یكی از امرا یا پهلوانان و دیگری متعلق به قبر شیخ گلایی است . 3 – در بیرون مسجد روی دیوار شمالی راهرو ، روباز مدخل آن هم دو سنگ نبشته زیبا نصب گردیده كه هر دو خط ثلث دارند یكی وارونه و متضمن آیه ای با تزیینی اسلیمی اژدری ، دیگری راست و متضمن حدیثی است . مسجد شیخ بابا همانند سایر مساجد بزرگ مراغه شبستان ، مدرسه و حیاطی داشته وعده ای از بزرگان علم و عرفان در آن مدفون بوده اند . كتیبه شامل نام حضرت  رسول اكرم )ص( و حضرت علی )ع( و نام مشایخ و مرادهای شیخ بابا با نام بانی بنا وحجارآن به شرح ذیل است :

"كتیبه حسن خلیل الدین شیخ مجاهد شیخ با یزید شیخ شهاب الدین عمل علی حجار "

مسجد شیخ بابا در سالهای اخیر بكلی تخریب و بازسازی شده وبا تلاش و كوشش مركز میراث فرهنگی قطعات سنگهای ستون مسجد شیخ بابا پس از شماره گذاری به موزه مراغه انتقال یافته است .

نشانی بنا :

    مراغه – خیابان خواجه نصیر – مسجد شیخ بابا

مرمت بنا : عملیات مرمتی روی سر درب مسجد انجام گرفته است كه عبارت است از : پی بندی و تحكیم پایه های سر درب – تعمیر پایه های مدور سر درب – تعویض آجرهای ریخته و شكسته – تمیز كردن آجرها و بند كشی – دوباره سازی قرنیزها و هره دور تا دور سر درب – ایزولاسیون پشت بام و هدایت آب بداخل چاه 


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات