<<< مقبره رکن الدین ابولحسن مراغی (اوحدی مراغه ای)0 =Ohadi maragheh-i -Tomb >>>

مقبره اوحدی مراغه ای     

 (موزه مراغه)

مقبره ركن الدین ابوالحسن مراغی عارف و شاعر پارسیگوی نامدار صاحب مثنوی معروف «جام جم» در میان باغ سرسبزی جنب هنرستان فنی رضا شكاری واقع شده است.

تجدید بنای مقبره اوحدی درسال 1352 توسط كمیته ای به نام تجدید بنای مقبره اوحدی صورت گرفت . بنای جدید حاوی آرامگاه و محوطه سازی و كتابخانه می باشد و در وسط باغ گنبد زیبایی از بتن آرمه بجای آرامگاه قبلی احداث و سنگ مقبره قبلی به موزه آرامگاه منتقل گردیده است.

مقبره اوحدی و موزه ایلخانی

مقبره اوحدی مراغه ای سازه ای مدرن و بتنی است كه در فاصله سالهای ۵۳ تا ۵۷ بوسیله انجمن آثار ملی ایران بر روی مزار این شاعر شهیر قرن هفتم و هشتم هجری قمری اجرا شده است . اوحدی شاعر و عارف نامی عصر خود بوده كه صاحب دیوان قصاید، غزلیات، ده نامه منطق العشاق و مثنوی جام جم بوده است . بسان الغیب حافظ شیرازی از وی بعنوان پیر طریقت خود یاد كرده است . ساختمان مجاور مقبره اوحدی در سال ۱۳۷۵ بعنوان نخستین موزه تخصصی ایلخانی كشورمان فعالیت خود را آغاز نمود و با گردآوری آثار برجسته ایلخانی از موزه های كشور و استان و تداوم برنامه توسعه آن از موزه های غنی كشورمان محسوب می شود . موزه مراغه آثار ارزشمندی از انواع سفال و كاشی های مختلف از همه تكنیك های رایج سفالگری این دوره و مجموعه كاملی از سكه های ایلخانان ایران و انواع اشیا شیشه ای، فلزی و تعدادی نسخ خطی را در خود جای داده است .

 

 گفتار اوحدی نبود بی حقیقتی

قولش قبول کن که به اقبال ره بری

 

یکی از آثار معروف مراغه؛ مقبره اوحدی مراغه ای است که محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغه ای، عارف و شاعر پارسی گوی نامدار دوره ایلخانی، صاحب مثنوی معروف جام جم است؛ که در میان باغ سرسبزی واقع گردیده. شیخ اوحد الدین اوحدی مراغه ای فرزند حسین اصفهانی در حدود سال 670 ه. ق. در مراغه متولد شد. از جوانی انسانی عارف و وارسته بود و در علوم دینی و عرفانی به درجه کمال رسید. ابتدا صافی تخلص می کرد (همنام رودخانه مراغه) ولی بعدها تخلص خود را از نام استاد و مراد خویش؛ اوحدالدین کرمانی که از بزرگترین عرفای زمان خود بود گرفت.

اوحدی؛ مانند اغلب شاعران عصر خود پس از گذراندن جوانی و پایان بردن تحصیلات معمولی زمان خود، از مراغه به قصد سیر و سیاحت خارج شد و مدت های مدیدی را به سیاحت گذراند. در این سیاحت ها بود که گذارش به کرمان می افتد و از محضر شیخ اوحدالدین کرمانی بهره مند می شود.

بنا بر تحقیقات آنوبانینی وی قسمت عمده عمر را در اصفهان گذرانده و از این رو گاهی اصفهانی نیز خوانده شده است. اثر جاویدان وی به نام "جام جم" شامل پنج هزار بیت است که در سال 733 ه. ق. آنرا به نظم کشیده است. از جمله آثار دیگر اوحدی "ده نامه" و "منطق العشاق" است که همواره مورد توجه شاهان ایلخانی بوده است.

 

همرنگ اوحدی شود اندر جهان به عشق

هر کس که او نگه کند این رنگ و طیب را

 

بر دیوار شمالی و جنوبی بنا؛ نام اوحدی و تاریخ فوت (738 ه. ق.) حک شده است. در سال 1352 از سوی انجمن آثار ملی ایران، بنای جدیدی بر روی قبر مذبور احداث شده و سنگ مقبره قبلی را به موزه آرامگاه انتقال دادند.

 

در چه چیزی و چیستی و چه‌ای؟

چون ندانی به پای روح سفر

بایدت در جهان چو نوح سفر

بدر آ، ای حکیم فرزانه

پر نشاید نشست در خانه

چند در خانه کاه دود کنی؟

سفری کن، مگر که سود کنی  

***************************

باد سهند بین که : برین مرغزارها

چون می‌کند ز نرگس و لاله نگارها؟

در باغ رو ، که دست بهار از سر درخت

بر فرقت از شکوفه بریزد نثارها                 

" اوحدی مراغه ای"

 منابع:

دیوان اشعار، اوحدی مراغه ای

جام جم، اوحدی

 

 

 

 

                                                              


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic